آشنایی با اثر Ghosting and flare

1400/08/18
آشنایی با اثر Ghosting and flare

اثر Ghosting and flare از مسائل رایج در عکاسی و فیلمبرداری هستند.

هنگامی که پرتوهای نوری، که از منبع(های) روشن نور (مانند خورشید یا نور مصنوعی)، مستقیماً به لنز دوربین می‌رسند، ما با کاهش کیفیت تصویر و ایجاد اشیاء ناخواسته در تصاویر روبرو می‌شویم.

این اثر که بیشتر به عنوان “شعله ور شدن لنز/lens flare ” شناخته می‌شود، میتواند به روش‌های مختلفی بر روی تصاویر تأثیر بگذارد:

می تواند کنتراست تصویر را با ایجاد مه در رنگ‌های مختلف به شدت کاهش دهد، می تواند هاله‌های دایره ای یا نیمه دایره‌ای یا “ارواح/ghosts” و حتی به شکل های عجیب و غریب اضافه کند.

شعله ور شدن همیشه در عکاسی نامطلوب نیست – گاهی اوقات از آن برای افزودن عناصر هنری به تصاویر به صورت خلاقانه استفاده می‌شود.
در واقع، شعله ور شدن لنز اغلب عمداً به فیلمها و بازی‌های رایانه‌ای اضافه می‌شود تا حس واقع‌گرایی را به بیننده اضافه کند و تجربه بصری را تقویت کند.

آشنایی با اثر Ghosting and flare

تصویری که شعله ور شدن قوی لنز را نشان می‌دهد

 

برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد استفاده از اثر Ghosting and flare در تصاویر، ایده خوبی است که در وهله اول دلیل وقوع آن را درک کنید. بیایید دلایل را با جزئیات مرور کنیم، سپس راه های استفاده، کاهش یا شاید کاملاً اجتناب از آن را مورد بحث قرار می‌دهیم.

 

Lens Flare چیست؟

Lens Flare زمانی اتفاق می‌افتد که نقطه‌ای از منبع نور مانند خورشید بسیار روشن‌تر از بقیه صحنه باشد، و یا در تصویر باشد (در زاویه دید لنز)، یا به سادگی به جلوی لنز برخورد کند. حضور در تصویر بسته به موقعیت این منبع نور روشن، می‌تواند منجر به مه/فقدان کنتراست زیاد، گوی‌ها و مصنوعات چند ضلعی پراکنده در سراسر تصویر، اشکال نیمه گرد با رنگ‌های رنگین کمان یا ترکیبی از همه موارد فوق شود.

این به دلیل انعکاس‌های داخلی است که در داخل لنز و حتی بین سنسور تصویربرداری و لنز اتفاق می‌افتد. به تصویر زیر دقت کنید:

آشنایی با اثر Ghosting and flare

همانطور که میبینید، پرتوهای نور معمولی (قرمز) مسیر طبیعی خود را دنبال می‌کنند و مستقیماً به صفحه تصویر (سبز) می‌رسند، در حالی که پرتوهای نور روشن (آبی) می‌توانند از سطوح لنز جدا شده و منعکس شوند و به قسمت‌های مختلف کادر ختم شوند. در حین حرکت از طریق لنز، در صورت متوقف شدن آن، نور میتواند از دیافراگم لنز نیز منعکس شود و در نتیجه شعله ور شدن قابل توجه‌تری ایجاد شود.

اگر چه تصویر بالا به طور کلی Lens Flare را نشان می‌دهد، تولیدکنندگان و عکاسان معمولاً دو نوع Lens Flare را شناسایی می کنند: شعله ور شدن veiling flare و ghosting flare.

در حالی که هر دو معمولاً دست به دست هم می‌دهند، لنزهای خوب با سطوح عناصر لنز چند لایه می‌توانند به میزان قابل توجهی این پدیده را در تصاویر کاهش دهند.

 

شراره حجاب / Veiling Flare :

Veiling Flare معمولاً زمانی رخ میدهد که منبع نور روشن خارج از زاویه دید لنز باشد، یعنی در تصویر وجود نداشته باشد، اما پرتوهای نور آن همچنان به عنصر جلویی لنز میرسد. این منجر به مه بسیار قابل توجه/عدم کنتراست میشود، جایی که نواحی تیره کادر روشن‌تر می شوند و به نظر می رسد شسته شده‌اند.

لنزهای باکیفیت با عناصر لنز چند لایه می توانند به کاهش پدیده Veiling Flare کمک کنند. به عنوان مثال، فناوری انحصاری Nano Crystal Coat که در لنزهای حرفه‌ای استفاده می‌شود، کمک زیادی به تحت کنترل نگه‌داشتن تابش مستقیم می‌کند. به پرتره زیر که با لنز 58 میلی متری f/1.4G نیکون گرفته شده است، نگاهی بیندازید:

آشنایی با اثر Ghosting and flare

این تصویر پدیده Veiling Flare قوی را نشان میدهد

می‌بینید که خورشید درست بالای سوژه و خارج از ناحیه تصویر قرار دارد، اما پرتوهای نور آن همچنان به لنز می‌رسد و در اطراف کودک در عکس روشنایی شدیدی ایجاد میکند. Veiling Flare نه تنها اطراف خورشید را تحت تأثیر قرار داد، بلکه تأثیر شدیدی بر روی مو، صورت و حتی لباس کودک دارد و در نتیجه کنتراست را کاهش می دهد . در این مورد، Veiling Flare در واقع به عمد بوده است.

تشدید :

متأسفانه، Veiling Flare میتواند توسط عوامل متعددی تشدید شود، مانند گرد و غبار داخل لنز، عنصر جلوی کثیف، فیلتر لنز کثیف/با کیفیت پایین، عدم وجود فناوری‌های چند پوششی ضد انعکاس و غیره.

در برخی موارد، این اثر می تواند در تصاویر بسیار بد به نظر برسد. به تصویری که توسط لنز بسیار قدیمی فوکوس دستی نیکون NIKKOR-S 50mm f/1.4 Ai گرفته شده است نگاهی بیندازید:

 

آشنایی با اثر Ghosting and flare
یک لنز فوکوس دستی قدیمی، Veiling Flare قوی ایجاد می‌کرد

همانطور که می‌بینید، این لنز کاندیدای مناسبی برای عکاسی در برابر خورشید نبوده – کل تصویر را مبهم نشان می دهد و عملاً هیچ جزئیات قابل مشاهده‌ای از زن و دختر در عکس وجود ندارد. بخشی از دلیل آن کمبود فناوری‌های چند پوششی و بخشی دیگر گرد و غبار بوده که باعث انعکاس اضافی شده است.

 

شعله ور شدن شبح / Ghosting Flare :

برخلاف شعله‌های پرده‌ای که باعث می‌شود تصاویر با کنتراست بسیار مه‌آلود به نظر برسند، Ghosting Flare یا فقط «شبح» نشان‌دهنده تمام مصنوعاتی است که در تصویر قابل مشاهده هستند، خواه انعکاس منبع روشن باشد یا اشکالی شبیه به دیافراگم لنز. این گوی‌ها با رنگ‌ها و اشکال مختلف معمولاً در یک خط مستقیم از منبع نور ظاهر می‌شوند و می‌توانند کل تصویر را با ده‌ها مصنوع مختلف بپوشانند. به مقایسه زیر 4 لنز زوم 70-200 میلی متری مختلف نگاه کنید:

آشنایی با اثر Ghosting and flare

70-200mm Ghosting و مقایسه شعله

جدا از پدیده Veiling Flare که در تصاویر قابل مشاهده است، میتوانید مصنوعات/گوی‌های مدور مختلفی را نیز در هر تصویر مشاهده کنید – که به آنها “ارواح” گفته می شود. تعداد کل این ارواح بر اساس تعداد عناصر موجود در هر لنز متفاوت است. به طور معمول، هر چه عناصر بیشتر باشد، ارواح بیشتری در تصاویر ظاهر می‌شوند.

لنزهای زوم 70 – 200 میلیمتری :

از آنجایی که لنزهای زوم 70 – 200 میلیمتری طراحی پیچیده‌ای با ده‌ها یا چند عنصر دارند، می‌توانید ببینید که تقریباً هر عدسی شامل این پدیده میباشد، لنزهای 70 – 200 میلیمتری نیکون با حداقل مقدار در تصاویر، بهترین انتخاب بوده است.

دیافراگم :

علاوه بر این، همانطور که قبلاً در بالا اشاره کردم، هنگامی که یک عدسی تاثیری در این اثر ندارد، دیافراگم لنز میتواند باعث انعکاس داخلی شود. هنگامی که لنز به حداقل دیافراگم خود برسد، این اثر به شدت تقویت می‌شود، به همین دلیل است که شبح دیافراگم معمولاً در دیافراگم‌های بزرگ مانند f/1.4 قابل مشاهده نیست، اما در چیزی مانند f/16 کاملاً قابل توجه است. بنابراین اگر این اثر را در عکس‌های خود مشاهده کردید، فقط بدانید که از دیافراگم لنز ناشی شده است.

 

حسگر / شعله ور شدن نقطه قرمز Red Dot Flare :

به شعله ور شدن در نتیجه تابش نور بین سنسور تصویربرداری و عناصر لنز به عنوان ” Red Dot Flare ” اشاره میشود، اما می توان آن را ” sensor flare ” نیز نامید.

بر خلاف شعله ور شدن لنز، شعله ور نقطه قرمز فقط نوری است که توسط عناصر لنز و دیافراگم منعکس می‌شود، بلکه نور نیز از سنسور تصویربرداری به لنز منعکس می‌شود و سپس به سنسور تصویربرداری باز می‌گردد.

متأسفانه، به نظر می‌رسد دوربین‌های بدون آینه جدیدتر، به‌طور خاص در معرض این مشکل هستند، در اینجا چگونه شعله ور شدن نقطه قرمز/حسگر در تصاویر دیده می‌شود:

آشنایی با اثر Ghosting and flare

جدای از ارواح دیافراگم چند ضلعی، شما همچنین می‌توانید دسته ای از نقاط قرمز را در اطراف خورشید مشاهده کنید – اینها میکرولنزهای روی سنسور دوربین دیجیتال هستند که در تصویر تقویت می‌شوند.

 

عوامل موثر بر اثر Ghosting and flare :

در حالی که بیشتر لنزهای مدرن با فناوری‌های چند پوششی ویژه برای کاهش شعله‌ور شدن طراحی شده‌اند، حتی برخی از بهترین لنزهای حرفه‌ای نیز می‌توانند تصاویر را با شبح‌های قابل مشاهده و حتی شعله‌های پوششی ارائه دهند.

این به این دلیل است که موقعیت منبع نور در کادر و زاویه‌ای که نور به لنز میرسد (و متعاقباً فیلم/حسگر دوربین)، تأثیر شدیدی بر نحوه نمایش شعله ور شدن در تصاویر و با چه شدتی دارد. علاوه بر این، عوامل دیگری نیز وجود دارد که در بالا به آنها اشاره کردیم که میتوانند به طور جدی روی تصاویر تأثیر بگذارند. بیایید با جزئیات بیشتر به این موارد نگاه کنیم:

 

عناصر لنز :

هر چه عناصر لنز بیشتر باشد، ارواح بیشتری در تصاویر نشان داده میشوند.

فاصله کانونی :

لنزهای با زاویه دید عریض نه تنها برای کنترل خوب شعله ور شدن طراحی شده‌اند، بلکه فاصله کانونی کوتاهتر باعث می‌شود منبع نور کوچکتر به نظر برسد. از سوی دیگر، لنزهای تله فوتو عملکرد بسیار بدتری دارند زیرا همه چیز را تقویت می‌کنند.

طراحی لنز :

طراحی خوب لنز قطعا میتواند بر این اثر تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، نیکون لنزهایی با عناصر جلویی فرورفته طراحی کرده است، که میتواند تا حد زیادی اثر flare and ghosting را بدون استفاده از فناوری های پوشش گران قیمت کاهش دهد.

به مقایسه لنزهای 50 میلیمتری زیر نگاهی بیندازید و می‌بینید که آخرین نسل لنزهای 50 میلیمتری به وضوح عملکرد بهتری از همتایان AF-D خود در مدیریت شعله‌ها و شبح‌ها دارند:

آشنایی با اثر Ghosting and flare

Nikon 50mm f/1.8G Ghosting and Flares

چند پوشش :

عناصر لنز چند پوششی (MRC) قطعاً تأثیر زیادی دارند.

فیلترها :

فیلترهای با کیفیت پایین برای ایجاد flare and ghosting بیشتر در تصاویر شناخته شده‌اند.

گرد و غبار لنز :

همه لنزها در طول زمان گرد و غبار جمع می‌کنند و گرد و غبار داخلی می‌تواند باعث بروز مشکلات بیشتر در نوردهی شود.

تمیزی عنصر جلو :

انگشتان چرب و سایر ذرات روی عنصر جلویی نیز میتوانند مشکلات flare and ghosting بیشتری ایجاد کنند.

آشنایی با اثر Ghosting and flare
چگونه از اثر Ghosting and flare جلوگیری کنیم :

اگر نمی‌خواهید شعله ور شدن در تصاویر خود را ببینید، می‌توانید چند قدم ساده برای جلوگیری از نمایش آن در تصاویر خود انجام دهید:

در زیر مراحلی وجود دارد که میتوانید برای جلوگیری از شعله ور شدن لنز انجام دهید:

 

از هود لنز استفاده کنید

درست است – دلیلی وجود دارد که این هودهای لنز وجود دارند. آنها کمک زیادی به جلوگیری از رسیدن پرتوهای مستقیم نور خورشید به عنصر جلویی می‌کنند.

 

از دست یا شی دیگری استفاده کنید

فقط قرار دادن دست روی لنز برای جلوگیری از نور خورشید می تواند flare and ghosting را کاملاً از بین ببرد. یک روش بسیار ساده که کار میکند!

 

از لنزهای باکیفیت استفاده کنید

لنزهای با کیفیت بالا و درجه یک گران هستند، اما اغلب با فناوری‌های پوشش شگفت‌انگیزی عرضه می‌شوند که به کاهش چشمگیر یا حتی حذف مشکلات فلر کمک می‌کند.

 

به جای زوم از لنزهای پرایم استفاده کنید

به طور کلی، لنزهای پرایم فرمول‌های اپتیکی ساده‌تری نسبت به زوم دارند و قطعا عناصر نوری کمتری دارند. هرچه عناصر کمتری با آنها سر و کار داشته باشید، flare and ghosting کمتری در تصاویر نشان داده می شود.

 

تغییر دید/قاب بندی

گاهی اوقات فقط تغییر موقعیت منبع نور در عکس شما میتواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

آشنایی با اثر Ghosting and flare

تصویر منظره‌ای که مقداری شعله ور شدن لنز را نشان می‌دهد .به شعله ور شدن لنز در سمت راست تصویر توجه کنید.

 

جهت مشاوره و خرید انواع لنز‌های دوربین‌های دیجیتال با نماکم تماس بگیرید.